Budowa szkoły w obiektywie...

Zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych

W czasie zimy, dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń, których można byłoby uniknąć, gdyby pamiętano o zasadach bezpieczeństwa.

Nieważne, gdzie spędzasz ferie, są zasady bezpieczeństwa,
o których zawsze należy pamiętać!

PODCZAS WYPOCZYNKU:

• Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk - miejsc do tego przeznaczonych.
  • Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy - z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
  • Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
  • Zawsze informuj rodziców/opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywał!
  • Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
  • Najbezpieczniej jest się bawić pod opieką dorosłych opiekunów.
  • Korzystaj z zorganizowanych form wypoczynku - tam jest bezpiecznie! Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
  • Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
  • Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl,quad) jest niebezpieczne!
  • Ubieraj się stosownie do temperatury panującej na dworze.
  • W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do hamowania, dlatego na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
  • Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
  • Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiania oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem.

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
W trakcie zimowego wypoczynku rodzice mogą pozwolić Ci na większą swobodę czasową w korzystaniu z Internetu. Surfowanie w sieci to świetna zabawa, pamiętaj jednak, że i tam może czekać na Ciebie niebezpieczeństwo:

• Zamieszczane w Internecie informacje są publiczne, każdy może je zobaczyć i wykorzystać, dlatego nie podawaj swoich danych, nie dziel się prywatnymi informacjami.
  • Nigdy nie zamieszczaj lub nie wysyłaj czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania Ciebie lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu
    e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
  • Zachowaj dystans - nie organizuj spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci.
  • Bądź szczery – nie podawaj się za kogoś, kim nie jesteś; bądź uprzejmy, ale nie wdawaj się w dyskusję z natrętnymi osobami

Zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku

Wakacje to dla wszystkich czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

TELEFONY ALARMOWE

997 POLICJA

998 STRAŻ POŻARNA

999 POGOTOWIE RATUNKOWE

112 NUMER ALARMOWY

ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI

• Nie kąp się w miejscach niedozwolonych - korzystaj tylko ze strrzeżonych kapielisk.
  • Migdy nie skacz do wody o nieznanym dnie.
  • Nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie po długim przebywaniu na słońcu.
  • Nie rób hałasu - ratownik może nie usłyszeć czyjegoś wołania o pomoc.

WYCIECZKA W GÓRY, DO LASU

• Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody.
  • Zaopatrz się w apteczkę i telefon komórkowy.
  • Nigdy nie schodź ze szlaku i nie oddalaj się od grupy.
  • Nie zbieraj grzybów jesli nie jesteś pewny czy są jadalne.

BEZPIECZNE OPALANIE

• Nie przebywaj zbyt długo na słońcu.
  • Noś okrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
  • Pij dużo wody niegazowanej.
  • Pamiętaj! Słońce opala cię również gdy jesteś w wodzie
  • Stosuj kremy z filtrami ochronnymi

AKTYWNY WYPOCZYNEK

• Zakładaj zawsze kask gdy jeździsz na rowerze, rolkach czy deskorolce.
  • Przestrzegaj przepisów drogowych.
  • Bądź widoczny na drodze - miej odblaski.
  • Bądź aktywny fizycznie ale zachowaj rozsądek, nie uprawiaj sportów w miejscach niedozwolonych.

DBAJ O ZDROWIE I HIGIENĘ

• Dbaj o higienę osobistą i czystość wokół siebie.
  • Nie uzywaj wspólnych przyborów toaletowych.
  • Nie jedz i nie pij ze wspólnych naczyń.
  • Myj ręce przed każdym posiłkiem.
  • Jedz zdrowo.

• Nie ryzykuj, z wakacji przywieź tylko miłe wspomnienia.
  • Zachowaj ostrożność w kontaktach z obcymi.
  • Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych.
  • Uważaj na dzikie i bezpańskie zwierzęta.

Materiały informacyjne dotyczące bezpieczeństwa
podczas letniego wypoczynku