Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

Z ŻYCIA SZKOŁY
NASZA SZKOŁA
ZERÓWKA - GRUPA "SŁONECZKA"
DLA RODZICÓW
KLASY GIMNAZJALNE
WARTO ZAJRZEĆ
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

Tu JesteŚMY


pamietajmy !

Zgodnie z art. 2 pkt. 23 Kodeksu Drogowego dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku, pod opieką osoby dorosłej (Kodeks Drogowy art. 33 pkt. 5).
Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach. Jedyne wymaganie formalne (poza wiekiem) to posiadanie Karty Rowerowej (Kodeks Drogowy art. 96 pkt. 1).

Archiwum 2017/2018 Archiwum 2016/2017

Archiwum roku szkolnego 2015/2016


Bezpieczne wakacje!

Wakacje to dla wszystkich czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

Zapraszamy do zapoznania sie z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa. Umieszczone są one w zakładce "Bezpieczny wypoczynek podczas wakacji/ferii".


Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016

W dniu 24 czerwca 2016 roku o godz. 9.00 odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Dyrekcja pogratulowała wszystkim uczniom, którzy uzyskali promocję do klas programowo wyższych, najlepsi otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego osiągnęli wysokie wyniki w konkursach. Najlepszą absolwentką została Kinga Dykier, otrzymała ona nagrodę ufundowaną przez firmę Poldanor. Dyrektor szkoły Pan Wojciech Podgórski pogratulował wszystkim zdobycia nowych umiejętności, wspaniałych osiągnięć w nauce i sporcie. Całemu Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom szkoły podziękował za pracę podczas całego roku szkolnego. Na koniec życzył każdemu dobrze i mądrze przeżytych wakacji, apelował także o bezpieczeństwo podczas odpoczynku.


Polska Biało - Czerwoni!

We wtorek 21 czerwca w naszej szkole zrobiło się biało-czerwono. Tak kibicowaliśmy Naszej Reprezentacji ;) Teraz trzymamy kciuki za kolejny mecz.


Klasa Ic odwiedziła Człuchów

W dniu 20 czerwca klasa Ic wraz ze swoją wychowawczynią wybrała się na wycieczkę do Człuchowa. Dzieci zobaczyły zamek krzyżacki oraz odwiedziły Canpol. Jednak największą atrakcją była wizyta w Straży Pożarnej, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji. Dzieci miały mnóstwo pytań, niektórzy nawet na chwilę mogli poczuć się jak strażak;) przymierzając strażacki strój. Dzień udany i pełen wrażeń. Dziękujemy Panom z Państwowej Straży Pożarnej za fascynujące spotkanie.


Wycieczka do Fojutowa

3 VI 2016r. odbyła się jednodniowa wycieczka uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum do Fojutowa. Jest to wspaniałe miejsce dla miłośników aktywności fizycznej i rekreacji. Najpierw uczniów zachwycił niezwykle atrakcyjny plac zabaw i Par Wodny na świeżym powietrzu. Wszystkim bardzo smakował pyszny obiad na tarasie tamtejszej restauracji. Wozem zaprzężonym w parę pieknych koni uczniowie przejechali ok. 700m do słynnego na skalę europejską akweduktu. Przewodnik przyblizył historię i funkcje tej budowi hydrotechnicznej. Przenosi ona wody Wielkiego Kanału Brdy ponad Czerską Strugą. Szerokosć konstrukcji wynosi 75 m, natomiast różnica poziomów luster wód wspomnianych cieków 9m. Uczniowie mogli spojrzeć na akwedukt i pobliskie lasy z drewnianej wieży widokowej. Powstała ona w ramach projektu "Bory Tucholskie - w labiryntach natury". Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z pobytu w Fojutowie.


Klasa IIIa w siedzibie Nadleśnictwa

15 czerwca 2016 r. uczniowie klasy IIIa z wych. Kamilą Wikaryjczak skorzystali z zaproszenia i odwiedzili siedzibę Nadleśnictwa Niedźwiady w Przechlewie. Pani Ewa pokazała dzieciom ,,Plan urządzania lasu” oraz ,,Mapy przeglądowe siedlisk”. Przekazała również wiele cennych informacji o zwierzętach i roślinach naszych lasów. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem. Bardzo miłym sprawdzianem wiadomości było rozwiązanie quizu o ssakach, który składał się z 14 pytań. Znakomicie sobie z nim poradzili. Na pożegnanie dzieci otrzymały piękny upominek- grę edukacyjną ,,Wielkie łowy”. Dziękujemy za miło spędzone chwile!


Sadzenie drzewek na terenie szkoły

10 czerwca 2016 roku uczniowie klas III a i III c pod opieką wychowawczyń Kamili Wikaryjczak oraz Dominiki Frączyk posadzili drzewa i krzewy na terenie szkoły. Sadzonki podarowali im pracownicy Szkółki Leśnej w Niedźwiadach podczas wycieczki. Kopanie dołków na boisku w trawie nie było wcale takie łatwe, ale pomógł im pan Heniek – "nasza złota rączka”. Drzewka będą pamiątką dla przyszłych pokoleń.


Masz zielone? Mam ! Grasz w zielone? Gram!

8 czerwca 2016 r. w klasie I b odbyły się zajęcia otwarte z udziałem Rodziców. Był to tzw. ,,Dzień Zielony", temat lekcji: ,,Owoce i warzywa są zdrowe, wykonanie sałatek , kanapek". Poprzez rożne metody werbalne oraz oparte na działaniu uczniowie rozpoznawali warzywa i owoce, wyróżniali i nazywali ich cechy charakterystyczne, kształtowali nawyk jedzenia warzyw i owoców, rozumieli znaczenie witamin dla zdrowia, potrafili wykonać sałatkę owocową, kanapki. Tego dnia uczniowie ubrani byli na zielono, przynieśli do szkoły zielone zabawki oraz warzywa i owoce. Rodzice mieli okazję obserwować uczniów na zajęciach a także wspólnie z dzieckiem wykonać sałatkę lub kanapki. Były to bardzo ciekawe zajęcia zarówno dla uczniów jak i dla zaproszonych gości. Wychowawczyni klasy Marzena Gajo bardzo dziękuje Rodzicom za pomoc, zaangażowanie i obecność na zajęciach.


Wizyta w Szkółce Leśnej

Dnia 8 czerwca uczniowie kl. IIIa oraz kl. IIIc wraz ze swoimi wychowawczyniami (p. Dominiką Frączyk, p. Kamilą Wikaryjczak oraz p. Karoliną Pawlak) wybrały się na wycieczkę do Szkółki Leśnej w miejscowości Niedźwiady. Przewodnikami po tajnikach leśnej przyrody byli pani Ewa, pan Rafał oraz pan Wojtek. Uczniowie zapoznali się z pracą w szkółce leśnej, oraz dowiedzieli się, że las nie rośnie sam, ale potrzebuje pomocy człowieka. Oglądali maszyny, których używa się w codziennej pracy oraz sadzonki, z których kiedyś wyrosną piękne drzewa. Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zobaczyć centrum obserwacji lasu, w którym to nic nie umknie czujnemu oku kamery. Pan Wojtek oprowadził uczniów po lesie, gdzie w międzyczasie przekazał sporą garść wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców. Uczniowie byli zafascynowani przyrodą, wszystko dookoła ich interesowało. Na zakończenie wizyty, każdy otrzymał drobny upominek. Dla wszystkich wizyta w szkółce była fascynującą lekcją przyrody, która na długo zostanie w pamięci.


Szkolny Konkurs Komputerowy "Ortofrajda”

Dnia 6.06.2016 roku odbył się Szkolny Konkurs Komputerowy "Ortofrajda” dla klas trzecich. Do ortograficznych zmagań przystąpiło dwunastu uczestników. Każdą klasę reprezentowało czterech uczniów. Poziom wiedzy ortograficznej uczestników był w tym roku bardzo wyrównany. Dzieciaki poradziły sobie wyśmienicie z dyktandem. Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie Marzena Gajo i Kamila Wikaryjczak.


Klasa Ib w jednostce OSP w Przechlewie

Dnia 3 VI 2016r. uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią Marzeną Gajo wybrali się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechlewie by zapoznać się z pracą strażaka oraz sprzętem służącym strażakom w akcjach ratowniczych. Bardzo ciekawie o wszystkim opowiadali i prezentowali sprzęt strażacy: p.Piotr Maślanka i p. Dawid Segieta. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali i obserwowali pokaz. Był nawet "sztuczny śnieg" Dziękujemy.


Dzień Dziecka w naszej szkole

Dzień Dziecka co roku w naszej szkole obchodzony jest na wesoło. Tak też było i w tym roku. W ramach obchodów Dnia Dziecka został zorganizowany na boisku Orlik I Turniej sportowy klas I-III. Organizatorem był p. Henryk Nadolski. Uczniowie rywalizowali między sobą w wielu konkurencjach sportowych (rywalizacja była naprawdę zacięta ;))Wszystko odbywało się w duchu fair play, chodziło o to, by wszyscy się dobrze bawili, na koniec uczniowie otrzymali lody, oraz puchary i dyplomy dla drużyn biorących udział w zawodach. Nie była to jednak jedyna atrakcja tego dnia. W przerwach pomiędzy konkurencjami sportowymi strażacy z jednostki OSP w Przechlewie zaprezentowali nam pokaz umiejętności strażackich w wykonaniu młodych adeptów OSP. Cały dzień upłynął we wspaniałej radosnej atmosferze oraz na wspólnych zabawach.


Zbiórka dla Ośrodka Opiekuńczo - Wychowawczego
w Czarnem.

Zakończyliśmy zbiórkę artykułów szkolnych dla Ośrodka Opiekuńczo - Wychowawczego w Czarnem. Koordynatorami zbiórki były: p. Dominika Frączyk oraz p. Hanna Pilarska.

Wszystkim którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy!


XLVII Regionalny Konkurs Recytatorski "Ptaki i ptaszki polne."

W dniach 30 i 31 maja w Miastku odbył się XLVII Regionalny Konkurs Recytatorski "Ptaki i ptaszki polne." Nasze uczennice zakwalifikowały się do tego konkursu w kategorii I i II. W kategorii I Kornelia Stażyńska z kl. IIIa otrzymała wyróżnienie, natomiast w kategorii II - Kinga Dykier z klasy VIa zajęła II miejsce.

GRATULUJEMY!


Klasy III w Parku Edukacyjnym Sea Park Sarbsk

23 maja uczniowie klas III ze swoimi wychowawczyniami p. Kamilą Wikaryjczak, p. Hanną Pilarską oraz p. Dominiką Frączyk wyruszyli na morską przygodę do Parku Edukacyjnego do miejscowości Sarbsk, gdzie na wszystkich czekało wiele atrakcji. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć pokaz karmienia fok, oraz pokaz umiejętności tych zwierząt. Podczas zwiedzania była możliwość oglądania stworzeń morskich w ich naturalnej wielkości oraz wraku statku. Każdy wrócił zadowolony i pełen pozytywnych wrażeń.


Wycieczka klas pierwszych do Słupska i Ustki

Dnia 21.05.2016 uczniowie klas Ia, Ib i Ic wraz z wychowawcami Panią Hanną Giersz, Panią Marzeną Gajo i Panią Iloną Łabędź oraz opiekunami, wybrali się na wycieczkę do Słupska. W pierwszej kolejności pojechaliśmy do Ustki nad morze gdzie spacerowaliśmy, zbieraliśmy muszelki a także kupowaliśmy pamiątki. Kolejno pojechaliśmy do Słupska gdzie dzieci zwiedzały Basztę Czarownic, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, a także Bramę Młyńską. Następnie udaliśmy się do Teatru Lalki „Tęcza” na przedstawienie pt. „Daszeńka, czyli żywot szczeniaka”. To zabawne przedstawienie, wprowadziło naszych małych widzów w pozytywny nastrój. Jednak spektakl pt. „Daszeńka” nie tylko bawi, ale również uczy – co to instynkt, troska, opieka i odpowiedzialność. Dzieci po raz pierwszy były w prawdziwym teatrze gdzie występowali prawdziwi aktorzy, a także lalki. Po przedstawieniu pojechaliśmy do Mc Donald`s-a, gdzie na uczniów czekał nie tylko posiłek, ale również kolorowe upominki.


Konkurs recytatorski pt. „Ptaki i ptaszki polne”

13 maja br. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Przechlewie, odbył się konkurs recytatorski: „Ptaki i ptaszki polne”. Do konkursu przystąpili uczestnicy w trzech kategoriach wiekowych: kat. I: klasy I – III, kat. II: uczniowie klas IV – VI oraz kat. III: uczniowie klas gimnazjalnych. Łącznie zaprezentowało się 42 wykonawców. Repertuar był bardzo zróżnicowany i ciekawy. Komisja konkursowa w składzie Elżbieta Baran, Mirosława Kierzkowska, Ewa Dulkiewicz oraz Małgorzata Maślanka oceniała interpretację, dykcję, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny. Po długich obradach jury zdecydowało, że zwycięzcami szkolnego konkursu w kategorii I zostały: Pola Napiórkowska – kl. III c, II miejsce: Joanna Garus kl. IIIb, Barbara Dykier kl.IIc. Wyróżnienie otrzymały: Kornelia Starzyńska – kl. III a i Weronika Piotrowska kl. IIIa. II kategoria: I miejsce: Kinga Dykier – kl. VI a, II miejsce: Patrycja Brodziak – kl. V a, III miejsce: Sara Kowalcze – kl. V a. Wyżej wymienieni laureaci zakwalifikowani się do Gminnego Konkursu Recytatorskiego.Głównym celem konkursu było poszerzenie horyzontów myślowych i kręgu zainteresowań dzieci i młodzieży poprzez poszukiwanie wartościowej literatury, propagowanie wśród nich piękna i kultury języka polskiego. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Kierujemy również podziękowania do pedagogów, którzy przygotowywali swoich uczniów, a finalistom życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.


KLASY II na wycieczce w Gdańsku i Gdyni

KLASY II na wycieczce w Gdańsku i Gdyni 6 maja 2016 – piękna pogoda, wspaniałe humory i pełno niesamowitych wrażeń. Najpierw było zwiedzanie CIUCHCIĄ ,,RETRO” ZOO w Gdańsku-Oliwie, potem obowiązkowo MC Donalds. W Gdyni - klasa IIc pojechała do OCEANARIUM i na Skwer Kościuszki, podziwiać nasze Morze Bałtyckie, a klasy IIa i b miło i ciekawie spędzały czas w Centrum Nauki EXPERYMENT. Podziwialiśmy różnorodne wystawy interaktywne czynnie w nich uczestnicząc, braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych pt. ,,Domowe Laboratorium Chemiczne Profesora Kulki”. Eksperymentując udało nam się wykonać ,,Wulkan” w zlewce, ,,Kolorowe Mleko”(żółte, niebieskie, zielone), wywołać ,,Bulgocącą lawę”, rozszyfrować zakodowaną wiadomość i sprawić, by bańki mydlane nie znikały, tylko dały się odbijać jak piłeczki. Zawsze wielką frajdę sprawiają samodzielne zakupy,;) toteż na zakup pamiątek nie szczędziliśmy ani czasu ani pieniędzy. Zadowoleni z pustymi portfelami, ale pełnymi siatkami wróciliśmy szczęśliwie do domu.


Spotkanie ze strażakiem

W dniu 4 maja (w dniu święta wszystkich strażaków) uczniowie klas IIa i IIb wspólnie gościli pana strażaka Michała Maślankę. Podczas spotkania p. Michał przybliżył tajniki swojej pracy zawodowej oraz zaprezentował poszczególne elementy stroju strażackiego. Dzieci dowiedziały się także w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Każdy mógł przymierzyć hełm strażacki. Wszyscy byli zafascynowani spotkaniem, niektórzy już snuli marzenia o byciu dzielnym strażakiem. Na koniec uczniowie wręczyli kwiaty i złożyli życzenia z okazji święta strażaka.


"Niewielki, ale śliczny WIOSENNY TEATRZYK EKOLOGICZNY”

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI klasy II a i b wraz z wychowawczyniami Danutą Grzecą i Iwoną Rutkowską sprzątały stadion i teren wokół szkoły oraz zaprosiły klasy I i III na przedstawienie pt. ,,Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”, zachęcając kolegów i koleżanki do dbania o czystość środowiska, segregowania odpadów (bo my już wiemy co to recykling) i podejmowania innych różnych działań proekologicznych.


Wycieczka do Centrum Nauki Exsperyment w Gdyni

21 kwietnia 2016 roku uczniowie klas: I a i II c z wychowawczyniami Hanną Giersz i Ewą Nadolską w nagrodę za zajęcie czołowych miejsc w I Przeglądzie Piosenki Świątecznej były na wycieczce w Centrum Nauki Exsperyment w Gdyni. Dzieci z dużym zainteresowaniem, w bezpiecznych warunkach bawiąc i ucząc się jednocześnie przeprowadzały doświadczenia i badały zjawiska z różnych dziedzin nauki na ekspozycjach: Hydroświat, Drzewo życia, Niewidoczne siły, Akcja człowiek! Największą atrakcją była zabawa w „małych chemików” podczas zajęć edukacyjnych - „Domowe laboratorium”.


Akcja charytatywna "Nie jest kolorowo"

Do dnia 22 maja 2016r. w naszej szkole będziemy zbierać przybory szkolne: (kredki, mazaki, piórniki i plecaki). Wszystko to zostanie przekazane dla polskich szkół na Wileńszczyźnie. Zbiórkę prowadzi Samorząd Szkolny pod kierunkiem p. G. Drozd oraz Biblioteka szkolna. Biorąc udział możesz wesprzeć uczniów na Wileńszczyźnie.


Uczniowie nagrodzeni w konkurskie plastycznym

Kilkoro uczniów klasy IIa oraz IIIb zostało nagrodzonych za udział w VII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Chemia w rolnictwie". Gratulujemy!


XVI Dni Unii Europejskiej oraz XXVI Międzynarodowe Biegi Przełajowe

Prawie 1200 uczestników dzieci, młodzieży i dorosłych weźmie udział w XVI obchodach Dni Unii Europejskiej - Przechlewo 2016. Od 03 maja gościć będzie w Przechlewie 45 osobowa grupa z dwóch niemieckich klubów: VfB Gramzow i TuS Krempe - Niemcy oraz młodzież i opiekunowie z 4 Gimnazjum im. Powstańców Wlk. w Ostrowie Wielkopolskim. Inauguracja XVI Dni UE odbędzie się 04 maja na stadionie OSiR w Przechlewie. Po powitaniu zaproszonych gości, odegraniu hymnów, wymianie upominków, przemówieniach, ruszą XXVI Międzynarodowe Biegi Przełajowe w 10 kategoriach wieku dziewcząt i chłopców na dystansach od 300 do 1200 m. Najlepsi otrzymają medale, nagrody rzeczowe i dyplomy. Organizatorzy zawodów uhonorują 120 młodych adeptów lekkoatletyki. Spodziewana liczba startujących to 800 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z naszego regionu. Tak więc zapowiada się niezłe ściganie i walka o puchary w punktacjach generalnych, w których puchary ufundują wójt gminy Andrzej Żmuda Trzebiatowki, Aleksander Gappa, Starosta Człuchowski, Rada Wojewódzka LZS, Wojciech Podgórski, dyrektor Zespołu Szkół w Przechlewie, Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Poldanor S.A, Paweł Nowak, Prezes Zarządu Prime Food Przechlewo. W programie obchodów organizatorzy imprezy planują wiele atrakcji dla zagranicznych gości i przechlewskiej młodzieży m.in. wycieczkę do Gdańska, Chojnic, spływ kajakowy rzeką Brdą, spotkanie integracyjno-podsumowujące, turniej piłki nożnej dziewcząt i chłopców, lepienie garnków z gliny, gry i zabawy sprawnościowo-zręcznościowe, ognisko. Projekt Dni UE Przechlewo 2016 dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w kwocie 12 480,00 zł. Swój udział zapowiedzieli Duńczycy 23 osoby (Outrup).


Spektakl "Zaczarowany młynek"

15 kwietnia uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl "Zaczarowany młynek". Przedstawienie było oparte na estońskiej i opowiadało o tym, skąd w morzu wzięła się słona woda. Morał wypływający z bajki uczy, że w życiu warto być dobrym i dzielić się z innymi nawet gdy niewiele posiadamy. Uczciwa praca zawsze zostanie nagrodzona, a chytrość i lenistwo zazwyczaj gubi człowieka. Spektakl w naszej szkole zaprezentowany był przez Teatr "Art.-Re" z Krakowa.


Spacerkiem po lesie

12 kwietnia 2016r. uczniowie klasy IIIa i IIIc wybrali się na wycieczkę do lasu. Celem wyprawy było poznanie flory i fauny lasów naszej gminy. Spotkanie to przyniosło uczestnikom wiele radości. Dzieci z zaangażowaniem brały w nim udział, odpowiadały na zadawane pytania i ciągle o coś pytały, dając wyraz swojemu zainteresowaniu światem przyrody. Wychowawczynie Dominika Frączyk i Kamila Wikaryjczak bardzo dziękują Pani Ewie, pracownikowi Nadleśnictwa Niedźwiady w Przechlewie za dostarczenie tak wielu emocji i przekazanie dzieciom cennych i ciekawych informacji, które na długo pozostaną w ich pamięci. To była wspaniała lekcja przyrody.


Klasa IIIb w Nowej Brdzie

W dniu 7 kwietnia uczniowie klasy IIIb wraz ze swoją wychowawczynią p. Hanią Pilarską oraz p. Karoliną Pawlak wybrali się na krótką wycieczkę do Nowej Brdy, gdzie obejrzeli obelisk, który upamiętnia kajakowe wędrówki Jana Pawła II rzeką Brdą, jak również dąb, którego ziarenko poświęcił sam Ojciec Święty Jan Paweł II. Wyjazd był ubogaceniem zajęć lekcyjnych na temat Jana Pawła II.


Przedstawienie - "Rudzielec"

1 kwietnia 2016 uczniowie z klas IV, V i VI pojechali do chojnickiego Domu Kultury na przedstawienie pt. ,,Rudzielec’’, na podstawie powieści L.M.Montgomery - ,,Ania z Zielonego Wzgórza’’. Spektakl posiadał wiele zalet, zarówno po stronie możliwości aktorskich jak również scenograficznych i muzycznych. Uczniowie oglądali przedstawienie odczytane i pogłębione o refleksję nad podstawowymi wartościami , takimi jak: miłość ,życzliwość, pogoda ducha, radość życia i wiara w spełnianie marzeń. Niektóre dzieci po raz pierwszy były w prawdziwym teatrze. Było to dla nich wielkie przeżycie.


Podsumowanie akcji "Mali uczniowie idą do szkoły"

Z dumą informujemy, że w akcji Unicef Mali uczniowie idą do szkoły udało nam się zebrać łącznie 1030 zł. Cała kwota została przekazana na konto Unicef dnia 31.03.2016. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w akcję. To dzięki Wam akcja zakończyła się sukcesem. W załączeniu dowód wpłaty zebranej sumy na konto UNICEF.


Konkurs historyczny

Dnia 30 III 2016r. odbył się drugi etap (pierwszy etap - część pisemna 22 III 2016r.) konkursu dla uczniów klas VI "Z dziejów Przechlewa i historia szkoły”. W trakcie wyrównanej rywalizacji wyłoniono zwycięzców: Anna Horała- I, Kinga Dykier - II, Paulina Laska - III miejsce. Można tylko zazdrościć wiedzy tym młodym historykom.


Spotkanie z pisarką Izą Niewiadomską - Labiak

W dniu 30 marca br. uczniowie kl. IV-VI w GCK wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci Izą Niewiadomską - Labiak. Podczas spotkania pani Iza zaprezentowała swoją nową książkę pt. " Na gady nie ma rady". Na warsztatach uczniowie wysłuchali ważnych zasad o których należy pamiętać podczas spotkań z nieznajomymi. Był czas, aby każdy spróbował swoich sił w lepieniu z gliny. Trzeba przyznać, że wielu uczniom szło to całkiem sprawnie. Na koniec spotkania można było powiększyć swoją biblioteczkę domową o książki pani Izy wraz z dedykacją i autografem. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas w miłej i radosnej atmosferze.


Wyjazd do kina na film pt. "Historia Roja"

Dnia 18.03.2016r. uczniowie klas V, VI oraz I, II gimnazjum wraz z opiekunkami p. Anną Nowakowską i p. M. Baranowską wybrali się do Chojnickiego Centrum Kultury na film pt. "Historia Roja" w hołdzie żołnierzom wyklętym. Uczniowie wczuli się w historię głównego bohatera Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim "Roj". Wraca on w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów.


Dyżur nauczycieli

W dniu 6 kwietnia 2016 roku o godzinie 1600
odbędzie się dyżur nauczycieli.
W godz. 1600 – 1630 spotkanie rodziców z wychowawcami klas.
Od 1630 do 1700 indywidualne konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

Zapraszamy wszystkich rodziców!


Wielkanocne śniadanie w kl. Ic

Dnia 23.03.2016 w klasie Ic odbyło się "Wielkanocne śniadanie". Każde dziecko przyniosło "coś" na stół - były babki, mazurki, sałatki i oczywiście nie mogło zabraknąć pisanek oraz kraszanek. Uczniowie wspólnie przygotowali śniadanie: nakryli do stołu, pokroili ciasta, udekorowali stoły własnoręcznie wykonanymi papierowymi zajączkami i kurczaczkami. Po posiłku dzieci wzajem obdarowały się „zajączkowymi prezentami”


"Bitwa na jajka"

Tuż przed samymi świętami uczniowie klas IIIb i IIIc zorganizowali i przeprowadzili "Bitwę na jajka", Zadaniem dzieci było wykonanie potraw z jajek, które jednocześnie posłużą za dekorację stołu wielkanocnego. Rywalizacja była zacięta, a pomysłowość dzieci zaskoczyła wszystkich. "Bitwa" zakończyła się remisem. Uczniowie wraz z wychowawcami p. Dominiką Frączyk i p. Hanią Pilarską życzą wszystkim pracownikom szkoły, koleżankom i kolegom zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.


Kiermasz książek

22 marca br. przez cały dzień w naszej szkole trwał kiermasz używanych książek, które zostały zebrane wśród uczniów - uzbierała się całkiem pokaźna ilość. Każdy z kupujących mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, dlatego że książki były naprawdę różnorodne. Wszystkie zebrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane na rzecz malijskich dzieci w Afryce.


Pierwszy Dzień Wiosny

Dnia 21 marca obchodzony był w Szkole Podstawowej w Przechlewie Pierwszy Dzień Wiosny. Już od samego rana uczniowie byli poprzebierani i na przerwach na wszystkich korytarzach rozbrzmiewała muzyka, która wprowadzała radosną atmosferę. Klasy I-III wraz z wychowawcami pożegnały zimę paląc Marzanny - symbol zimy. Wiosennymi przyśpiewkami przywitali wiosnę. Uczniowie klas IV-VI na czele z Marzanną przeszli wiosennym korowodem ulicami Przechlewa. Marszowi towarzyszył wesoły śpiew i wiosenne okrzyki. Po powrocie do szkoły spalono na boisku Marzannę. Na koniec na wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej czekały grillowane kiełbaski, których sponsorem była Firma Prime Food. Szczególne podziękowania należą się Prezesowi Zarządu - Panu Pawłowi Nowakowi, który błyskawicznie załatwił prośbę całej społeczności uczniowskiej. Dziękujemy!


Klasa IIa w "Świecie Mai"

21 marca klasa IIa przywitała Wiosnę w Centrum Zabawy "Świat Mai” w Chojnicach. Uciech było co niemiara, wszystkim zgodnie podobał się taki sposób spędzenia czasu. Wycieczka była realizacją nagrody, wyśpiewanej na "Przeglądzie Kolęd”.


Konkurs na kartkę wielkanocną - rozstrzygnięty

Dnia 15 marca 2016r. został rozstrzygnięty konkurs "Na Kartkę Wielkanocną" wykonaną techniką komputerową. Po wnikliwej analizie komisja wybrała wyróżniające się prace.
KLASA V
I miejsce - Marta Prus Vb
II miejsce - Lewandowska Oliwia Vb
III miejsce - Saager Żaneta Vb oraz Hamernik Maciej Vb
Wyróżnienie Perlik Mikołaj Vb
KLASA VI
I miejsce - Friede Weronika VIb
II miejsce - Wróblewska Amelia VIb
III miejsce - Matejek Paulina VIb oraz Stanisławska Zuzanna VIb
Gratulujemy !


Święta wielkanocne tuż, tuż…

18 marca 2016r. klasa IIIa wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przechlewie. Zajęcia związane były ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. W czasie trwania spotkania przybliżono dzieciom tradycje i zwyczaje wielkanocne. Dzieci samodzielnie wykonały zajączki z tekturowych talerzyków. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Pani Kamila Wikaryjczak oraz uczniowie klasy IIIa dziękują Pani Dyrektor Eli Baran za zorganizowanie ciekawych warsztatów i wspaniałe wrażenia, jakie wyniosły dzieci z zajęć. Było bardzo miło, słodko i świątecznie.


Klasa IIa na warsztatach wielkanocnych

W dniu 16 marca br. uczniowie klasy IIa brali udział w warsztatach przygotowanych przez Publiczną Bibliotekę w Przechlewie. Podczas warsztatów uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat tradycji Wielkanocnych oraz mieli możliwość własnoręcznie wykonać zajączka - ozdobę świąteczną. Dziękujemy paniom z Biblioteki za przygotowanie dla nas warsztatów oraz za super atmosferę.


W świecie literatury dziecięcej

14 marca br. w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie klas IIIc i IIIb z tytułową Karolcią z książki Marii Kruger. Dzieci dowiedziały się jakie ciekawe przygody spotkały bohaterkę i jej niebieski koralik. Następnie uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali ilustrację do książki, oraz odpowiedzieli na pytania związane przygodami Karolci. Spotkanie w bibliotece okazało się atrakcyjną formą zajęć. Dzieci były zainteresowane i zaciekawione, dlatego też postanowili samodzielnie prześledzić dalsze losy bohaterki. Dziękujemy paniom Mirosławie Kierzkowskiej i Małgorzacie Maślanka za wspólne przygotowanie zajęć.


Dzień Książek dla Afryki. Mali uczniowie idą do szkoły

Nasza szkoła po raz drugi bierze udział w akcji UNICEF dla szkół.
We wtorek 22 marca odbędzie się Kiermasz Używanych Książek.
Przyjdź, kup książkę pomóż uczniom z Mali wrócić do szkoły.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji.


Wycieczka do Parku Edukacyjnego w Tuchlinie

Dzisiaj tj. 12 marca br. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Karoliną Pawlak, p. Aleksandrą Kamińską, p. Mirosławą Kierzkowską oraz p. Janiną Gałek udali się na wycieczkę do Parku Edukacyjnego Zoo - egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie. Celem wycieczki było wzbogacenie wiedzy na temat dzikich zwierząt żyjących w rożnych rejonach świata. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć niespotykanie na co dzień gatunki egzotycznych zwierząt. (papugi, węże, pająki, gekony, kameleony, kilkanaście gatunków ryb, oraz wiele innych). Najwięcej frajdy uczniom sprawiła możliwość głaskania zwierząt i to nie tylko tych futerkowych. Dopełnieniem wycieczki był film, "Sea Rex 3D. Podróż do prehistorycznego świata", który uczniowie obejrzeli w kinie 3D znajdującym się na terenie parku. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawia, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki trwale zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.


Wizyta w stadninie koni

Dnia 08.03.2016 uczniowie klasy Ic w ramach realizowanego tematu „W stajni” wybrali się na spacer do gospodarstwa Państwa Gwiżdż, gdzie mogli na żywo zobaczyć prawdziwe konie. Pani Gwiżdż oprowadziła dzieci po stadninie, zapoznając je z mieszkańcami przecudnymi końmi: Rolką, Wiosną, Wellą i Promykiem. Bezpośredni kontakt z tymi dużymi zwierzętami przyniósł dzieciom niesamowitą frajdę. Mogły je głaskać, przemawiać do nich,a także je karmić. Koniki również były wyraźnie zadowolone z wizyty. Podczas zwiedzania gospodarstwa dzieci mogły zobaczyć nie tylko konie, ale również inne zwierzęta, np. świnie, kury, psy, koty. Po udanej wizycie w gospodarstwie wyruszyliśmy w drogę powrotną, podczas której dzieci wypatrywały pierwszych oznak zbliżającej się wiosny.


Ach kobiety...ach Kobiety...

Gdy umarła Ewa...Adam nad jej grobem powiedział...
" Tam, gdzie była Ona....tam był Raj...."

Mark Twain

Z okazji - kochane Dziewczyny/Panie - Waszego święta - życzę wszystkiego dobrego. Dużo miłości, radości, pogody ducha i zdrowia - w tym dla wszystkich bliskich.... A ponadto satysfakcji w życiu szkolnym i zawodowym ...
... wdzięczny Wojciech Podgórski


Spektakl "Królewna Kaprysia i Rycerz Don Klekot"

Z inicjatywy pedagoga szkolnego w dniu 7 marca br. odbył się dla uczniów klas I – III teatralny program profilaktyczny pt.: „O Królewnie Kaprysi i Rycerzu Don Klekocie” w wykonaniu aktorów Teatru Amuzado w Brzeszczach. Inspiracją dla tego bardzo zabawnego widowiska były treści często występujące w literaturze dziecięcej. Spektakl w sposób przekorny i żartobliwy przypomniał dzieciom o ich najpoważniejszych obowiązkach. Główny bohater Rycerz Don Klekot kpił z typowych dziecięcych przywar, a jako przykład służył mu właśnie – Królewna Kaprysia. Bohaterowie, występujący w spektaklu (m.in. Echo, Gawron, Smoczyca, Czarodziej Marlon) uczyli dzieci jak dbać o higienę osobistą i wygląd.


Babcie czytają wnukom

,,Z babcią jest zawsze słodko, a świat pachnie szarlotką”.

Wychowawczyni klasy IIIa Kamila Wikaryjczak, popierając akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, zaprosiła babcie swoich wychowanków na wspólne czytanie bajek. Tym samym 1 marca 2016r. przygotowała niespodziankę dla swoich uczniów. Panie bardzo chętnie przyjęły zaproszenie, a dzieci dumne i wpatrzone w babcie z wielkim zainteresowaniem słuchały bajek. Wiele radości sprawiły wszystkim słodkie niespodzianki przyniesione przez babcie.


71 Rocznica Powrotu Przechlewa do Polski

W niedzielę 28.02.2016r. podczas obchodów 71 Rocznicy Powrotu Przechlewa do Polski, delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności "Za Naszą i Waszą Wolność".


Atrakcje podczas ferii zimowych...

W drugim tygodniu ferii uczniowie klas Va , VIa i VI b ponownie skorzystali z atrakcji Aquaparku w Koszalinie. W planie było również przedstawienie teatralne, które z przyczyn technicznych nie odbyło się. W zamian uczniowie obejrzeli extra bajkę pt. "Zwierzogród”. Kryminalne zagadki i dużo śmiechu – takie bajki są najlepsze !


Bezpieczne ferie zimowe

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.

Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
Zawsze noś przy ubraniu elementy odblaskowe.
Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy.
Nie przypinaj sanek do samochodu.
Chodnik to niewłaściwe miejsce do robienia ślizgawki.
Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior i rzek.
Nie zjeżdżaj na sankach z górek, które są w pobliżu jezdni.
Nie rozmawiaj z osobami obcymi oraz nie wpuszczaj ich do swojego mieszkania.
Zawsze wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy.
Wracaj do domu o ustalonej porze.


Spotkanie z policjantem

Dnia 11 lutego 2016r. w Zespole Szkół – Przechlewo odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielem POLICJI – Panią Iwoną Woźniak z Komendy Powiatowej w Człuchowie. Rozmowa Policjantki z dziećmi odbyła się na trzech kolejnych jednostkach lekcyjnych: 2 lekcja – kl. I-III SP; 3 lekcja – kl. IV-VI SP; 4 lekcja – kl. I – III Gimnazjum. Celem spotkania było: Bezpieczeństwo podczas zabaw w czasie trwania ferii zimowych. Bezpieczny Internet. Bezpieczeństwo podczas poruszania się na drogach. Pani Iwana miała przygotowaną prezentację dotyczącą powyższej tematyki.


Apel walentynkowy

Dnia 12 lutego 2016r. odbyła się inscenizacja o tematyce walentynkowej przygotowana przez uczniów kl. VI A pod opieką wychowawczyni – Anity Sas. Wszyscy uczniowie VI A wcielili się w role aktorów lub piosenkarzy. Na widowni byli uczniowie klas IV- VI SP wraz z nauczycielami.


Pasowanie uczniów klas I na czytelników

„My, uczniowie pierwszej klasy Tobie Książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy. Przyrzekamy.”

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej weszła na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych w Szkole Podstawowej w Przechlewie. Pasowanie organizowane jest corocznie. Celem uroczystości jest zainteresowanie uczniów wartościami książek i kształtowaniem nawyku stałego kontaktu z nimi oraz ukazaniem właściwego sposobu spędzania wolnego czasu.

Dnia 10.02.2016r. na zaproszenie nauczycieli przygotowujących całą uroczystość uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami odwiedzili bibliotekę szkolną. Specjalnie na ten dzień starsi koledzy z klasy III c wraz z wychowawczynią p. Dominiką Frączyk, przygotowali przedstawienie pt. ,,Kłótnia wróżek”. Uczniowie wcielili się w postaci: Wróżkę, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię, Książkę, Dziewczynkę z zapałkami, Skrzaty. Dzieci wysłuchały próśb i rad z jakimi zwróciła się do nich wróżka. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów ślubowania. Obiecały, że będą książki kochać i je szanować. Po tym tak ważnym przyrzeczeniu każdy pierwszak został uroczyście pasowany przez panią Mirosławę Kierzkowską na nowego czytelnika biblioteki szkolnej.

Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładkę i wypożyczył pierwszą książkę. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki…Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Uroczystość przygotowały: Dominika Frączyk, Mirosława Kierzkowska. W przygotowaniu pomagały: J. Gałek, E. Dulkiewicz i Małgorzata Maślanka.


Konkurs "Kot to jest kot" - rozstrzgnięty

W styczniu biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów klas I. Na konkurs wpłynęło 41 prac. Oto zwycięzcy.

I miejsce: Daria Tandecka kl. Ib
II miejsce: Marcin Frieda kl. Ia
III miejsce: Michał Stacherski kl. Ia
Wyróżnienie:
Nadia Ławer kl. Ic
Lena Piórczyńska kl. Ic

Spotkanie informacyjne

,,Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je;
nie można przeżyć za nie życia"
Elizabeth Taylor

Dyrekcja Zespołu Szkół w Przechlewie zaprasza rodziców sześciolatków i siedmiolatków na spotkanie informacyjne w sprawie rekrutacji do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017, które odbędzie się dnia 10 lutego 2016 r. o godz. 16.30, w sali nr 20 (parter szkoły podstawowej).


Finał Konkursu Mitologicznego

Dnia 20 stycznia 2016r. tradycyjnie w naszej szkole odbył się Konkurs Mitologiczny dla uczniów klas piątych. Test z zakresu mitologii napisało 13 uczniów. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy związanej z mitologią grecką.
Laureaci konkursu to:
I miejsce – Patrycja Brodziak – kl. V a ( 51/54 pkt )
II miejsce – Jakub Sobański – kl. V b ( 47/54 pkt ) Rafał Lichucki - kl. V b ( 47/54 pkt )
III miejsce - Sara Kowalcze – kl. V a ( 45/54 pkt )
Wyniki pozostałych uczniów:
Mikołaj Majer- 43 pkt, Bianka Napiórkowska – 42 pkt,Kornelia Bublic – 39 pkt, Klaudia Guzińska – 36 pkt, Zuzanna Modrzejewska – 35,5 pkt, Sebastian Kustra – 33 pkt, Melissa Tamioła – 33 pkt, Agata Rolbiecka – 28 pkt, Adrian Dobek – 16,5 pkt.
GRATULUJEMY!


Wyjazd do kina

Dnia 29.01.2015 uczennice klas I-III wraz z opiekunkami P. Ewą Nadolską i P. Iloną Łabędź, wybrały się się na wycieczkę do Chojnickiego Centrum Kultury na film animowany pt. "Barbie - Tajne Agentki".


UWAGA! Zajęcia zostają skrócone

W dniu 29 stycznia (piatek) 2016r. zajęcia zostają skrócone:

1 lekcja 8.00 - 8.30 (przerwa 5 min.)
2 lekcja 8.35 - 9.05 (przerwa 5 min.)
3 lekcja 9.10 - 9.40 (przerwa 10 min.)
4 lekcja 9.50 - 10.20 (przerwa 10 min.)
5 lekcja 10.30 - 11.00 (przerwa 5 min.)
6 lekcja 11.05 - 11.35 (przerwa 5 min.)

Dopalacze – współczesne zagrożenie dzieci i młodzieży.

Dnia 27 stycznia 2016 r. w Zespole Szkół w Przechlewie odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i gimnazjum oraz nauczycieli z udziałem pana Henryka Jeszke z Centrum Praw Człowieka i Profilaktyki Patologii Społecznych w Szczecinku, byłym Rzecznikiem Praw Dziecka przy TPD w Koszalinie nt.: Dopalacze – współczesne zagrożenie dzieci i młodzieży. Prowadzący omówił: definicje dopalaczy, ich charakterystykę i klasyfikację, rozwój i fonemem popularności zjawiska dopalaczy ich charakterystykę i klasyfikację, wybrane konteksty używania dopalaczy, konsumentów dopalaczy, aspekty zdrowotne, społeczne i moralne używania dopalaczy.


Konkurs "Magia Świąt Bożego Narodzenia" - rozstrzygnięty

W grudniu w naszej szkole został ogłoszony konkurs fotograficzny "Magia Świąt Bożego Narodzenia". Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI. Oto nasi zwycięzcy:

I miejsce - Anna Horała;
II miejsce - Lena Lemańczyk;
III miejsce - Adrianna Ogrodzińska;

Zebranie rodziców

Dnia 27 stycznia 2016 (środa) o godz. 1600 w stołówce szkolnej odbędzie się zebranie ogólne szkoły podstawowej klasy IV-VI i gimnazjum, a o godz. 1630 spotkanie z wychowawcami klas I – III szkoły podstawowej. Natomiast o godz. 1530 w stołówce szkolnej odbędzie sie zebranie rodziców uczniów, którzy jadą na wycieczkę do Londynu. ZAPRASZAMY!
Informujemy, że II semestr roku szkolnego 2015/2016 rozpoczyna się 1 lutego 2016r.


W odwiedzinach u koleżanki

Dznia 19 stycznia 2016roku klasa IIIb z wychowawczynią p. Hanią Pilarską wybrała się w odwiedziny do koleżanki Asi Garus, która uległa wypadkowi tuż przed świetami Bożego Narodzenia i do końca roku szkolnego nie będzie mogła wraz z koleżankami konktynuować nauki w szkole. Klasa przygotowała dla Asi niespodziankę w postaci własnoręcznie wykonanego albumu składającego się ze "śmiesznych" prac plastycznych, które miały wywołać uśmiech na twarzy Asi. Wszyscy bardzo się ucieszyli ze spotkania.
Asiu! Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie! Wracaj do nas jak najszybciej!


Warsztaty "W pracowni pisarza"

19 stycznia 2016 r. uczniowie klasy IIIa wzięli udział w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przechlewie w warsztatach czytelniczych: ,,W pracowni pisarza”. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat jak powstaje książka, jak tworzy się do niej ilustracje oraz jak jest ona drukowana . Następnie wykonały samodzielnie rysunki do wierszy Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej i innych znanych pisarzy oraz tworzyli okładki. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematyką zajęć, które były przeprowadzone w bardzo atrakcyjnej i urozmaiconej formie. Miło było popatrzeć na wypieki na twarzach i emocje, jakie towarzyszyły dzieciom podczas warsztatów. Pani Kamila Wikaryjczak oraz uczniowie klasy IIIa dziękują Pani Dyrektor Eli Baran za zorganizowanie bardzo ciekawych warsztatów czytelniczych oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy serdecznie Pani Małgosi Friedzie za przeprowadzenie interesujących warsztatów.


Zimowe szaleństwo na lodowisku

15 stycznia kilkunastu uczniów klas IV i VI wraz z opiekunami p. Karoliną Pawlak oraz p. Iloną Łabędź wybrało się na lodowisko do Człuchowa. Celem wyjazdu było aktywne spędzenie popołudnia. Czas na tafli minął, bardzo szybko. Emocji było bardzo wiele. Zdarzały się wywrotki, ale nawet wtedy uśmiech nie zginął z twarzy. Okazało się, że nasi uczniowie potrafią fantastycznie poruszać się na lodzie. Cali i zdrowi, lecz trochę wyczerpani i zmęczeni wróciliśmy do domu. Uczniowie bawili się przednio. Wyjazd był tak udany, że planujemy już następny i polecamy każdemu taką formę spędzania wolnego czasu - dobry humor gwarantowany.


W "szkolnym muzeum"

13 stycznia 2016r. uczniowie klasy IIIa z wych. Kamilą Wikaryjczak odwiedzili "szkolne muzeum”. Ileż tam ciekawych rzeczy. Wszystko można dotknąć i zobaczyć z bliska. Niektóre z tych pamiątek przynieśli ich rodzice będąc uczniami tej szkoły, a nawet dziadkowie. Dzięki Panu Mścisławowi Wikaryjczakowi dzieci poznały trochę historii z życia ich przodków. To była bardzo ciekawa lekcja.


Bal karnawałowy klas I-III

Dzisiaj tj. w dniu 8 stycznia 2016r. Uczniowie klas I-III bawili się na balu karnawałowym. Nasza szkolna stołówka zamieniła się na kilka godzin w salę balową. Na zabawie pojawili się uczniowie przebrani za superbohaterów z ulubionych bajek, nie zabrakło także policjantów, żołnierzy, piłkarzy. Między nimi przemykały również diabełki i aniołki, księżniczki i wiele innych. Nie sposób wymienić wszystkich pomysłów na przebrania. Wszyscy doskonale się bawili w rytm znanych przebojów. Impreza była prowadzona przez Szkółkę Tańca i Ruchu "Fantazja". Czas upłynął bardzo szybko i radośnie.


UWAGA! Zajęcia zostają skrócone

W dniu 8 stycznia (piatek) 2016r. z powodu awarii sieci wodociągowo-cieplnej zajęcia zostają skrócone:

1 lekcja 8.00 - 8.30 (przerwa 5 min.)
2 lekcja 8.35 - 9.05 (przerwa 5 min.)
3 lekcja 9.10 - 9.40 (przerwa 10 min.)
4 lekcja 9.50 - 10.20 (przerwa 10 min.)
5 lekcja 10.30 - 11.00 (przerwa 5 min.)
6 lekcja 11.05 - 11.35 (przerwa 5 min.)

„Podróż do krainy baśni Hansa Christiana Andersena”

W czasie lekcji uczniowie kl. IIIa wraz z wych. Kamilą Wikaryjczak wybrali się 5 stycznia 2016r. w „Podróż do krainy baśni Hansa Christiana Andersena”. Poznali bliżej sylwetkę pisarza oraz jego utwory. Uczniowie wcielili się w postacie z baśni. Wśród kolorowych przebierańców można było zobaczyć samego Pana Andersena, Calineczkę, Królową Śniegu, Księżniczkę , Ołowianego Żołnierzyka, Łabędzia i inne. Dzieci pochwaliły się znajomością baśni: ,,Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, ,,Calineczka”, ,,Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dzikie łabędzie”, „Cień”, „Pięć ziarenek grochu”, ,,Choinka” i wiele innych. Poznały nowe baśnie, których wcześniej nie znały. Celem zajęć było zachęcanie dzieci do czytania. Podczas zajęć wszyscy uczniowie rozwiązywali zagadki związane z twórczością autora. W klasie było baśniowo, kolorowo i słodko.


Apel Bożonarodzeniowy dla klas IV-VI

W dniu 22.12.2015r. klasa IVb wraz ze swoją wychowawczynią p. Aleksandrą Kamińską przygotowała apel bożonarodzeniowy, na którym w prosty i przystępny, a zarazem ciekawy sposób przedstawiła uczniom klas IV-VI informacje związane ze świętowaniem Bożego Narodzenia w różnych krajach. Podczas apelu p. Dyrektor Wojciech Podgórski złożył uczniom życzenia świąteczne.


Jasełka dla uczniów klas I-III

Tradycyjnie, jak co roku - tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się jasełka dla klas I-III "W naszych sercach jest Boże Narodzenie". W rolę aktorów w tym roku wcielili się uczniowie klas IV. Podczas jasełek została przedstawiona historia pewnej Ani, która została zaproszona na urodziny Mesjasza, wyrusza w drogę podczas, której spotyka inne dzieci idące do Betlejem. Wędrówka okazuje się być świetną okazją do pomocy bliźnim. Cześć artystyczna została wzbogacona śpiewem kolęd przez uczennice z klas VI. Jasełka zostały przygotowane przez p. Karolinę Pawlak oraz p. Elżbietę Sroka. Na zakończenie Pan Dyrektor Wojciech Podgórski złożył wszystkim życzenia świąteczne.


Kiermasz ciast

W dniu 21 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz ciast, podczas przerw każdy mógł zakupić ciasto, pierniczki, ciastka. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup książek dla malijskich dzieci. Wszystkim dziękujemy za wsparcie. Opiekunkami akcji były: p. Olga Fedorczyk oraz p. Aleksandra Tomasz-Puszcz.


I Przegląd Piosenki Świątecznej

W dniu 18 grudnia o godz. 1600 w naszej szkole odbył się I Przegląd Piosenki Światecznej. Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz kl. IV-VI. Podczas imprezy odbył się także kiermasz na którym, możnabyło zakupić ozdoby świąteczne oraz ciasta. Podczas kiermaszu zebrano 4 tys zł. Ot wyniki w poszczególnych kategoriach:

Klasy I-III
I miejsce
Klasa IIc - wych. Ewa Nadolska
utwór "Święta Święta..."
II miejsce
Klasa Ia - wych. Hanna Giersz
utwór "Ulica Śnieżynkowa"
III miejsce
Klasa IIIa - wych. Kamila Wikaryjczak
utwór "Skrzypi wóz"
III miejsce
Klasa IIa - wych. Danuta Grzeca
utwór "Pastuszek Bosy"
III miejsce
Klasa Ib - wych. Marzena Gajo
utwór "Nie miały aniołki choinki na Święta"
III miejsce
Klasa Ic - wych. Michalina Krasowska
utwór "Jasna Kolęda"
III miejsce
Klasa IIIb - wych. Hanna Pilarska
utwór "Świeć Gwiazdeczko"
III miejsce
Klasa IIIc - wych. Dominika Frączyk
utwór "Dzisiaj w Betlejem"
III miejsce
Klasa IIb - wych. Iwona Rutkowska
utwór "Grudniowe noce"
Klasy IV-VI
I miejsce
Klasa Va - wych. Bożena Frieda
utwór "Uciekali"
II miejsce
Klasa VIb - wych. Gabriela Drozd
utwór "Jingle Bells"
III miejsce
Klasa VIa - wych. Anita Sas
utwór " Świateczny mix"
III miejsce
Klasa IVa - wych. Mateusz Giersz
utwór "Kolędnicy wędrownicy..."
III miejsce
Klasa IVb - wych. Aleksandra Kamińska
utwór "Silent night and Merry Christmas"
III miejsce
Klasa Vb - wych. Mariola Baranowska
utwór "Cicha noc"

Poniżej w pliku podziękowanie Naszym Sponsorom oraz wszystkim, tym którzy dołożyli starań w przygotowanie imprezy.
Podziękowanie Rady Rodziców


Więcej w galerii...


Spektakl profilaktyczny

W dniu 18.12.2015r. aktorzy teatru "Kurtyna" zaprezentowali uczniom klas I-III spektakl "Z miłości do Serduszka". W zabawny i przystępny sposób przedstawili wspaniałą lekcję wiedzy o zdrowiu i dobrej kondycji fizyczno-psychicznej człowieka. Dla uczniów klas IV-VI aktorzy przedstawili spektakl "Nie jesteś sam". Wszyscy uczniowie z duzym zaciekawieniem wsłuchiwali się w treści przekazywane przez aktorów.


Wizyta w Chojnickim Schronisku dla Zwierząt

W dniu dzisiejszym tj. 16.12.2015r. jedna z klas III naszej szkoły wraz z kilkoma uczniami Gimnazjum wybrała się z wizytą do Chojnickiego Schroniska dla Zwierząt "Przytulisko". Celem naszego wyjazdu było przekazanie karmy, którą zbieraliśmy w naszej szkole. W czasie naszego pobytu w schronisku uczniowie usłyszeli jak być odpowiedzialnym opiekunem swoich pupili. Mieliśmy, także możliwość spotkania z kotami i psami, które przebywają w schronisku. Opiekunami uczniów na wyjeździe były: p. Olga Fedorczyk, p. Dominika Frączyk oraz p. Karolina Pawlak Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę.


UWAGA!

W dniu 22 grudnia (wtorek) 2015r. zajęcia dydaktyczno - wychowawcze zostają skrócone.

1 lekcja 8.00 - 8.30 (przerwa 5 min.)
2 lekcja 8.35 - 9.05 (przerwa 5 min.)
3 lekcja 9.10 - 9.40 (przerwa 10 min.)
4 lekcja 9.50 - 10.20 (przerwa 10 min.)
5 lekcja 10.30 - 11.00 (przerwa 5 min.)
6 lekcja 11.05 - 11.35 (przerwa 5 min.)
7 lekcja - lekcja odwołana

Dyżur Nauczycieli

Dnia 16 grudnia 2015r. odbędzie się DYŻUR NAUCZYCIELI.
16.00 – Spotkanie z wychowawcami klas
16.30 -17.30 – Indywidualne konsultacje z nauczycielami


Świąteczna ciężarówka Coca-Cola

To co zawsze widzieliśmy na ekranie telewizora dziś mieliśmy okazję oglądać w Szczecinku. Dziś 7.12.2015r. grupa kilkunastu uczniów wybrała się na wycieczkę by zobaczyć Wielką Świąteczną ciężarówkę Coca-Cola. Czekało na nas wiele atrakcji: pokój ze Świętym Mikołajem, gdzie była możliwość zrobienia sobie zdjęcia. Wiele konkursów oraz możliwość wykonania puszki z własnym imieniem. Radość była wielka...


Mikołajki w naszej szkole

W naszej szkole od wielu lat podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W klasach uczniowie przygotowują dla siebie wzajemnie drobne podarunki, po korytarzach szkoły kręcą się dzieci ubrane w mikołajkowe czapeczki. Wzorem lat ubiegłych uczniowie klas I-III brali udział w mikołajkowych zabawach sportowych, które zostały przygotowane przez panie wychowawczynie. Na sali gimnastycznej każdy mógł spróbować swoich sił w wszelakich konkurencjach sportowych. Rywalizacja była zacięta, wszyscy kibicowali, ale w tym dniu liczyła się najbardziej zabawa i radość. Nie zabrakło też św. Mikołaja, który z braku śniegu zmuszony był zamienić sanie na pięknie przystrojoną ciężarówkę w obstawie swoich pomocników i śnieżynek przybył do naszej szkoły i obdarował każdego słodkim upominkiem. To był fajny, ciekawy a co najważniejsze pełen radości dzień...


Konkurs na karmnik

W listopadzie 2015r. miłośnicy przyrody ogłosili konkurs na najciekawszy, a zarazem najtańszy karmnik dla ptaków. Karmnik miał być zrobiony z odpadów. Pomysły były różne – od wykorzystania w tym celu kartonów po mleku, tacek styropianowych, butelek plastikowych, małych skrzyneczek drewnianych po czajnik metalowy. Prace były świetne, więc 1 grudnia komisja w składzie: Anita Sas, Gabriela Drozd, Mirosława Kierzkowska, Małgorzata Maślanka, przyznała wszystkim uczestnikom konkursu nagrody w postaci słuchawek. Prace były oceniane w 3 kategoriach: kl. I-III SP, kl. IV-VI SP, kl. I-III Gimnazjum. Sponsorem nagród była Gmina Przechlewo.


Wyjazd na basen - Koszalin

28 listopada 2015r. uczniowie obu klas szóstych oraz klasy Va wraz z opiekunami p. Anitą Sas, p. Gabrielą Drozd oraz p. Bożeną Friedą wybrali się do nowoczesnego Aqua Parku mieszczącego się w Koszalinie. Podstawowym celem wyjazdu było pokazanie uczniom innej atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego, ćwiczenie odwagi oraz integracja większej grupy szkolnej. 3-godzinny czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim osobom oprócz korzyści ruchowych, wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń.


Jedzmy owoce i warzywa

26 listopada 2015r. uczniowie klasy I b przygotowali dla klas I-III przedstawienie pt. "Jedzmy warzywa i owoce"; W wierszach i piosenkach zachęcali do jedzenia warzyw, owoców, picia soków. Tego dnia pierwszoklasiści zadbali o czerwone akcenty w swoich strojach oraz czerwono pomarańczowe soki, które z wychowawczynią p. Marzeną Gajo przy pomocy sokowirówki zrobili na zajęciach. Był sok z marchwi, malin oraz jabłek. Okazję do jego skosztowania mieli także uczniowie innych klas oraz Panie wychowawczynie. Wszystkim bardzo smakowały. Wiemy, że warto jeść owoce i warzywa oraz pić naturalne soki dla lepszego samopoczucia, smukłej sylwetki, energii potrzebnej do nauki i pracy.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "PORTRET MISIA"

25 listopada to światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny „PORTRET MISIA”. Technika wykonania prac była dowolna. Na konkurs wpłynęły 42 prace uczniów z klas II. Dzieci w przepiękny sposób pokazały, jak wiele mają pomysłów aby przedstawić swoje ulubione misie. Komisja konkursowa w składzie: p.M. Kierzkowska, p.E. Baran, p.J. Gałek przyznała następujące miejsca:

I miejsce - Maria Bukowska–kl. IIb,
II miejsce - Patryk Kloskowski-kl. IIa
III miejsce - Kacper Orzłowski-kl.IIb
Wyróżnienie:
Zuzia Warniełło - kl. IIb Patrycja Nowacka - kl IIb
Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Książki naszych marzeń

Dzięki wnioskowi Urzędu Gminy w Przechlewie o udzieleniu wsparcia finansowego na zakup książek do bibliotek szkolnych, złożonym w ramach Rządowego programu „Książki naszych marzeń”, nasza biblioteka otrzymała dotację z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 2170 zł. Złożenie wniosku było możliwe tylko przy 20% wsparciu organu prowadzącego naszą placówkę (542 zł)– za co bardzo dziękujemy. Łącznie szkoła otrzymała 2712 zł. Za pieniądze z programu zakupiono literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz lektury, których brakowało w naszym księgozbiorze. Aby przybliżyć nową ofertę biblioteki, w dniach 18-20 listopada 2015 roku zorganizowano w bibliotece wystawę „Nowości w naszej bibliotece”. Cieszyła się ona zainteresowaniem wszystkich uczniów, a także nauczycieli i rodziców. Piękne wydania ulubionych bajek i nowości wydawniczych wzbudziły szczere słowa zachwytu i zadowolenia. Rozmowy o książkach były wspaniałym doświadczeniem nie tylko dla uczniów, ale także dla nas, bibliotekarzy. Otrzymane dofinansowanie umożliwiło nam zakup 133 książek. Program „Książki naszych marzeń” poprzedził Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować 2 ministerstwa: Edukacji Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasza szkoła zamierza również przystąpić do tego programu i spróbujemy pozyskać fundusze na zakup kolejnych książek do szkolnej biblioteki.


Andrzejki klas II

,,Andrzeju, Andrzeju, panien dobrodzieju,
łaskę swoją okaż i nam przyszłość pokaż”

27 listopada 2015 klasy II spotkały się w Domu Kultury na WIECZORZE ANDRZEJKOWYM. Przyszłość w imieniu Św. Andrzeja przepowiadały wychowawczynie p. Ewa Nadolska, Iwona Rutkowska i Danuta Grzeca. Po zapoznaniu się z historią i tradycją tego obrzędu, każdy mógł sobie wywróżyć przyszłość i dowiedzieć się co go czeka. Oczywiście kultywując te tradycje wesoło się bawimy, a przepowiednie traktujemy z przymrużeniem oka .


Wycieczka do fabryki bombek w Koszalinie

W dniu 24.11.2015r. kilkunastu uczniów naszej szkoły wraz z p. Karoliną Pawlak i p. Dominiką Frączyk udało się na wycieczkę do fabryki bombek w Koszalinie. Naszą podróż rozpoczęliśmy o godzinie 8:00. nieoczekiwanie po kilkunastu kilometrach przywitała nas zima. Śnieg sprawił uczniom wiele radości - co widać na zdjęciach. Podczas zwiedzania fabryki mieliśmy okazję zaobserwować cały proces powstawania bombki, poprzez dmuchanie szkła, srebrzenie oraz dekorowanie. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w dekorowaniu bombek, które później zawieszą na szkolnej choince. Na koniec, każdy miał możliwość zrobienia zakupów w firmowym sklepie. Zadowoleni i w dobrym nastroju o godz. 14:00 wróciliśmy do Przechlewa. Wycieczkę zaliczamy do udanych.


Spotkanie z pszczelarzem p. Julianem Fedorczykiem

Uczniowie klas pierwszych poznają literki, uczą się je pięknie pisać, czytać wyrazy, tak też było z literką ,,u-jak ul". Aby poszerzyć i przybliżyć uczniom wiadomości na temat życia pszczół wychowawczyni p. Marzena Gajo zaprosiła do klasy I b Tatusia Kuby Fedorczyka - pana Juliana, który w bardzo interesujący sposób opowiedział o hodowli pszczół, ich zwyczajach, zagrożeniach. Pokazał uczniom niektóre akcesoria, które wykorzystuje w swojej pasiece, dzieci miały okazję posmakować trzech rodzajów miodu. Była to bardzo pouczająca, ciekawa i ,,słodka" lekcja, a pisanie literek i słów z nową literką ,,u-U" po takim wykładzie nie sprawiło nikomu trudności, bo wszyscy jak w tym przysłowiu ,,pracowali jak pszczółki".


UWAGA!

Informujemy, że z powodu prac technicznych (usunięcie awarii wodociągu) w piątek 20.11.2015r. lekcje zostają skrócone. Zajęcia będą trwać po 30 min., krótkie przerwy po 5 min., długie po 10 min.

1 lekcja 8.00 - 8.30
2 lekcja 8.35 - 9.05
3 lekcja 9.10 - 9.40
4 lekcja 9.50 - 10.20
5 lekcja 10.30 - 11.00
6 lekcja 11.05 - 11.35
7 lekcja 11.40 - 12.10

W dniu 24 listopada 2015r. o godz. 17:00 w sali 13 (budynek gimnazjum) odbędzie się pierwsze spotkanie związane z utworzeniem Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Przechlewie. Zapraszamy rodziców, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych tym przedsięwzięciem.


Wizyta klasy Ic w OSP Przechlewo

Dnia 13.11.2015 uczniowie klasy Ic wybrali się na spotkanie ze strażakami. W Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechlewie dzieci obejrzały z bliska wozy strażackie o różnej wielkości i przeznaczeniu. Wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków i poznały używany przez nich w akcjach sprzęt pożarniczy. Maluchy dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych lub ratują zwierzęta. W czasie pobytu w remizie dzieci utrwaliły także numery alarmowe oraz prawidłowe zachowanie się w czasie pożaru. Najbardziej jednak uczniom podobało się oglądanie wyposażenia wozu strażackiego oraz remizy. Nie obyło się również bez głośnych sygnałów - z wozu strażackiego i syreny włączonej specjalnie dla pierwszaków.


Klasa II „c” bawi się w teatr

13 listopada klasa II „c” z wychowawczynią Ewą Nadolską zaprosiła klasy pierwsze na inscenizację bajki pt.: „Kukiełkowa bajka o złym smoku, pięknej krakowiance i sprytnym Kubie” Wiery Badalskiej. Na przywitanie gości wszystkie dzieci z klasy zatańczyły krakowiaczka i zaśpiewały piosenkę „Płynie Wisła płynie”. Głównymi aktorami przedstawienia byli: Maria Ciesielska (narrator), Michał Janikowski (książę Krak), Ola Szymańska (księżna), Oliwia Majer (księżniczka), Jakub Zieliński (smok), Herbert Fiszer (Kuba Smyk). Pierwszoklasistom bardzo podobał się nasz „mały teatr”, a na pamiątkę spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcia.


Dzień Niepodległości

11 listopada 1918r. to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten wieńczy 123 lata dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej niepodległości. Z okazji Święta Niepodległości, w naszej szkole miał miejsce montaż słowno-muzyczny pt. "Wolność", który przygotowany został przez klasę Va wraz z p. Bożeną Friedą i p. Mateuszem Buse. Akademia była skierowana do uczniów kl. IV-VI, natomiast dla uczniów klas I-III zorganizowano "dzień kotylionowy", każde z dzieci miało przypięty własnoręcznie zrobiony kotylion. Uczniowie naszej szkoły także właczyli się w ginne obchody Świeta Niepodległości, składajac kwaity pod pomnikiem "Za Naszą i Waszą Wolność". Następnie w GCK przedstawili montaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji tej uroczystości, który przez zebranych został nagrodzony gromkimi brawami.


U W A G A !

Zgodnie z art. 2 pkt. 23 Kodeksu Drogowego dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku, pod opieką osoby dorosłej (Kodeks Drogowy art. 33 pkt. 5).
Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach. Jedyne wymaganie formalne (poza wiekiem) to posiadanie Karty Rowerowej (Kodeks Drogowy art. 96 pkt. 1).


Zbiórka palstikowych nakrętek

Wzorem lat ubiegłych w tym roku szkolnym także kontynuujemy akcję zbierania plastikowych nakrętek. Akcja prowadzona jest na rzecz chorego Jeremiasza Iwankowicza. Wszystkie nakrętki prosimy przynosić do szkolnej świetlicy. Koordynatorem akcji jest p. Janina Gałek. Zapraszamy do włączenia się w akcję. Razem możemy pomóc w pozyskaniu funduszy na rehabilitację Jeremiaszka.

A więc... ODKRĘCAMY I ZBIERAMY !

Zbiórka karmy dla zwierząt

Przypominamy, że w naszej szkole trwa zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Chojnicach. Jak co roku zbieramy karmę dla psów i kotów (makaron, kasza, karma sucha oraz w puszkach). Mile widziane są też koce czy ręczniki, które posłużą do ocieplenia budy. Wszystko przynosimy do szkolnej świetlicy. Zachęcamy do włączenia się w akcję i wszystkim dziękujemy za ofiarność.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

,,Biblioteki szkolne rządzą”- pod takim hasłem odbywały się tegoroczne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione w 1999 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Nasza biblioteka włączyła się w obchody tego święta już po raz dwunasty. Celem akcji było zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Październik był okresem wzmożonej pracy. Przez cały miesiąc wejście do biblioteki ozdabiał napis i hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Została przygotowana gazetka okolicznościowa, na której znalazły się informacje dotyczące święta. 2 października włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Uśmiechu, który jest obchodzony od 1999 roku, a jego pomysłodawcą jest stwórca „smiley face” znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi – Harley Ball. W tym dniu uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali uśmiechnięte, papierowe buźki, aby pamiętali o uśmiechu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Łamańce językowe”, która została przeprowadzona w bibliotece szkolnej 15 października. Polegała ona na losowaniu przez chętnych uczniów trudnych tekstów i głośnym, poprawnym ich odczytaniu. Nagrodą były cukierki. 30 października biblioteka w raz z Samorządem Uczniowskim włączyła się w obchody „ Światowego Dnia Spódnicy” i zorganizowała w naszej szkole konkurs klasowy na największa ilość osób ubranych w spódniczki. W tym dniu spodnie ustąpiły miejsca bardziej kobiecej części garderoby. Były więc spódnice kwieciste, falbaniaste, w paski, kratkę oraz obowiązkowo spódniczki mini. Do wspólnej zabawy włączyli się również nauczyciele oraz chłopcy, którzy z ogromnym humorem i dystansem do siebie, paradowali po szkolnych korytarzach w spódnicach. Zwycięskie klasy otrzymały słodkie upominki. Ogłoszono również zbiórkę „Książek niepotrzebnych”, dzięki której biblioteka wzbogaciła się o kilka egzemplarzy. W czytelni odbywały się cykliczne spotkania: próby Koła Przyjaciół Biblioteki, które to przygotowywało program artystyczny. Dnia 29 października 2015 roku zorganizowano imprezę podsumowującą Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zostali na nią zaproszeni dyrektorzy Zespołu Szkół w Przechlewie, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami. Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało przedstawienie pt.: „Królewna się nudzi”. Tego dnia biblioteka wyglądała odświętnie, a każdy czytelnik , który ją odwiedził, został poczęstowany cukierkiem. Imprezę przygotowały : Małgorzata Maślanka i Mirosława Kierkowska. W przygotowaniach pomogła również pani Janina Gałek.


Światełko pamięci dla tych co odeszli...

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego i SK "Caritas" zaopiekowali się opuszczonymi grobami i zapalili na nich znicze, które zostały zebrane w ramach ogłoszonej akcji "Znicz".


Wyjazd na wystawę fotograficzną "Dziki Świat"

W dniu 23 października kilkunastu uczniów należących do Szkolnego Koła Fotograficznego, udało się do Sępólna Krajeńskiego, aby oglądać wystawę fotografii pt: "Dziki Świat", autorem wszystkich zdjęć był pan Paweł Wróblewski, pasjonata fotografii przyrodniczej. Głównym tematem Jego zdjęć, zwierzęta. Uczniowie podczas spotkania z panem Pawłem mieli możliwość zaczerpnięcia podstawowej wiedzy na temat fotografii dzikiej przyrody. Podczas wyjazdu opiekunami uczniów byli: p. Karolina Pawlak oraz p. Wojciech Krawczyk.


Apel z okazji Dnia Nauczyciela

W dniu 13 października uczniowie klasy Vb pod kierunkiem pani Marioli Baranowskiej przygotowali apel z okazji Dnia Nauczyciela.


14 października Dzień Edukacji Narodowej

Marzeń, które dają się urzeczywistnić,
szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce,
cierpliwości i wytrwałości, aby służba wychowankom
zrodziła wiele szlachetnych owoców.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy całemu Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim Pracownikom szkoły, najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności satysfakcji z podejmowanych zadań na rzecz wspólnego dobra oraz zadowolenia z jakże trudnej ale niezmiernie ważnej pracy.


Spotkanie z Policjantem

Dnia 8 października uczniowie klas pierwszych naszej szkoły spotkali się z policjantami. Prócz pogadanki, policyjni przewodnicy z psami zademonstrowali najmłodszym uczniom psie umiejetności oraz pokazali jak należy zachować się w przypadku ataku agresywnego psa.


Klasa IIa dla klasy Ia

W dniu 6 września klasa IIa przedstawiła naszym pierwszoklasistom, inscenizację do znanego wszystkim wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Wszyscy uczniowie klasy I z zaciekawieniem słuchali "rozmowy" warzyw ;) Na koniec swoich starszych kolegów nagrodzili brawami.


Wycieczka do Chojnickiego Eksperymentarium

Dnia 29 września kilkunastu uczniów z kl. III, IV i VI udało się na wycieczkę do chojnickiego Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego by zwiedzić ekspozycję " Chojnice - człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji". Ekspozycja ukazywała elementy przyrodnicze oraz historyczno-kulturowe powiatu chojnickiego oraz przyległych. Jest ona dla uczniów świetnym miejscem naukowych zabaw. W ramach zwiedzania odwiedziliśmy na poczatku część przyrodniczą w, której przez dźwieki mogliśmy odczuć esencję leśnego życia. Kolejnym etapem zwiedzania był świat w którym dominuje człowiek. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak działały akwedukty, zobaczyć jak prowadzi się bojer oraz spróbować swoich sił w nadawaniu sygnału alfabetem Morse'a. Opiekunkami uczniów były p. I. Łabędź oraz p. K. Pawlak.


Rozpoczęcie Roku szkolnego

Dnia 1 wrzesnia 2015r. rozpoczął się nowy rok szkolny. W naszej szkole naukę rozpoczęło 328 uczniów. Uroczysty apel poprowadził nowy Dyrektor Pan Wojciech Podgórski, który powitał wszystkich oraz życzył każdemu powodzenia w rozpoczynającym się roku szkolnym. Podczas apelu odbyło się także pasowanie pierwszoklasistów na uczniów.


Szkoła otwarta na współpracę

Jesteśmy szkołą otwartą na współpracę z rodzicami.
W razie potrzeby zawsze służymy radą i pomocą. Cenimy sobie konstruktywne uwagi podnoszące jakość naszej pracy.
Zapraszamy do kontaktów
z wychowawcami, nauczycielami, wicedyrektorami oraz
dyrektorem szkoły
.

nasz patron

Janusz Korczak
ur. 22 lipca 1878
zm. sierpień 1942

Ciekawe Linki
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Przechlewie
ul. Szkolna 4e, 77-320 Przechlewo, tel.: 59 83 34 325, e-mail: przechlewo.szkola@wp.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.