Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

Z ŻYCIA SZKOŁY
NASZA SZKOŁA
ZERÓWKA - GRUPA "SŁONECZKA"
DLA RODZICÓW
KLASY GIMNAZJALNE
WARTO ZAJRZEĆ
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

Tu JesteŚMY


pamietajmy !

Zgodnie z art. 2 pkt. 23 Kodeksu Drogowego dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku, pod opieką osoby dorosłej (Kodeks Drogowy art. 33 pkt. 5).
Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach. Jedyne wymaganie formalne (poza wiekiem) to posiadanie Karty Rowerowej (Kodeks Drogowy art. 96 pkt. 1).

Odpływamy do klasy pierwszej


Wycieczka do Człuchowa: Zamek Krzyżacki, mini ZOO-Canpol

Dnia 11 czerwca 2019 r. byliśmy na wycieczce w Człuchowie. Udaliśmy się do Zamku krzyżackiego, większy od niego jest tylko Zamek w Malborku. Swoją siedzibę miał tu komtur i konwent krzyżacki. Zamek został zbudowany około 1340 roku. Rezydował tu Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. Zamek składał się z czterech części: Zamku Wysokiego z wieżą i dziedzińcem i trzech przedzamczy. Budowla miała 11 bram i 9 baszt, ale najważniejsza była 50-metrowa wieża, o murze grubości do 5 metrów. Do współczesnych czasów przetrwały mury, wieża i nieodkryte do dziś podziemia. Widzieliśmy także trebusz- machinę miotającą oraz taran-machinę oblężniczą. W latach 2014 – 2015 Zamek odremontowano, mieści się tam Muzeum Regionalne. Była to dla nas piękna lekcja historii. Następnie udaliśmy się do mini ZOO w Canpolu gdzie z zaciekawieniem oglądaliśmy różne gatunki zwierząt. Zadowoleni i pełni wrażeń wracaliśmy do Przechlewa.


Konkurs recytatorski ,,Ptaszęta Polne"

Dnia 10 czerwca 2019 r. odbył się w Naszej grupie konkurs recytatorski ,,Ptaszęta polne". Założeniem konkursu było rozwijanie u dzieci właściwej wymowy, recytacji i interpretacji utworu oraz możliwość prezentacji przed publicznością. Konkurs, to również okazja do wzmacniania wiary we własne siły, to wspaniała zabawa posiadająca wiele aspektów nie tylko dydaktycznych ale wychowawczych i społecznych. Przedszkolaki zaprezentowały znane wiersze z klasyki literatury dziecięcej autorstwa: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i innych. Przedstawiane wiersze były zabawne, a tym samym wpadające w ucho. Każdy z recytatorów zachwycił wdziękiem i niepowtarzalną interpretacją utworów.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
I Hanna Wojtas
II Lenka Sobczak
III Julia Saager
W konkursie brali także udział: Kornalia Maciejewska, Maksymilian Jakubowski.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody i gratulacje.


"Cała Polska czyta dzieciom" - Czerwiec

6 czerwca 2019 r. gościem w grupie była Mama Korneli p.E. Maciejewska, która przeczytała dzieciom bajkę terapeutyczną. Bardzo dziękujemy.


Zaproszenie!!!

Zapraszamy rodziców, których dzieci od września 2019 roku będą uczęszczały do zerówki przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Przechlewie na spotkanie z wychowawcami. Spotkanie odbędzie się w szkole w Przechlewie
25. czerwca o godz.: 1300 w sali numer 1.


Konkurs piosenki ,,Od przedszkola do Opola"

Dnia 29 maja 2019 r. odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolnej ,,Od Przedszkola do Opola” W konkursie brali udział: Franciszek Maciągowski, Julia Duch, Kornelia Maciejewska, Hanna Wojtas. Każdy uczestnik zaśpiewał wybraną przez siebie piosenkę. Mali wokaliści mieli przed sobą bardzo trudne zadanie – pokonać swój lęk przed publicznym występem, zaśpiewać jak najlepiej oraz zachwycić słuchających. Wszystkie dzieci okazały się odważne i pięknie zaśpiewały przygotowane piosenki. Każdy występ został nagrodzony gromkimi brawami. Występy oceniała komisja konkursowa. Wszyscy otrzymali wyróżnienia i nagrody. Życzymy powodzenia! Wszystkim małym wokalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Spotkanie z leśnikiem

28 maja 2019 r. nasze przedszkole odwiedził Pan leśnik pracujący w Nadleśnictwie Niedźwiady p. Wojciech Krawczyk. Opowiedział nam o podstawowym obowiązku jakim jest dbanie o las. Mówił o sadzeniu drzew, ochronie przed szkodnikami, celowych wycinkach, o nie zaśmiecaniu lasu i dbaniu o Naszą planetę Ziemię. Dowiedzieliśmy się dużo o zwierzętach. Przypomniał nam jak zachowywać się w lesie. W trakcie spotkania zadawaliśmy Panu dużo pytań, na które otrzymywaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Podczas opowiadania o różnych zwierzętach pani pokazywała nam ich zdjęcia na ekranie rzutnika multimedialnego. Na koniec spotkania otrzymaliśmy od pana leśnika upominki: misie- breloczki z logo Nadleśnictwa Niedźwiady. Dziękujemy panu Wojciechowi za przybycie i czas poświęcony nam. Dzięki tym zajęciom poszerzyły się nasze wiadomości o lesie i jego mieszkańcach, lepiej poznaliśmy zasady ochrony przyrody. Kto wie- może za kilka lat ktoś z nas, też będzie podobnie jak Pan, dbał o las i jego mieszkańców i zostanie leśnikiem.


Dzień Mamy

24 maja 2019 r. nasi wychowankowie bardzo uroczyście obchodzili święto swoich MAM. Przedszkolaki wspaniale zaprezentowały się recytując i inscenizując wiersze, śpiewając piosenki, chłopcy zatańczyli :) Pani Dyrektor Milena Weltrowska oraz Mamy z dumą i wzruszeniem podziwiały artystyczne popisy swoich milusińskich. Była także zgaduj- zgadula oraz inne konkursy. Po zakończeniu części artystycznej wszystkie Mamy zostały obdarowane przez swoje pociechy bibułowymi kwiatami , laurkami, kwiatkami z gipsu. Przy słodkim poczęstunku Mamy wraz z dziećmi spędziły miłe chwile. Dziękujemy naszym Mamom za każdy uśmiech, za dobre słowo, za miły gest, za każdą radę, a nade wszystko za to, że są z nami na złe i dobre.


Cała Polska czyta dzieciom" - Maj

22 maja 2019 r. gościem w grupie była Mama Kingi p. P. Szmalc, która przeczytała dzieciom opowiadanie o mamie. Bardzo dziękujemy.


Grasz w zielone? Gram! Masz zielone? Mam?

Po raz kolejny w tym roku szkolnym zagościł realizowany przez nas cykl – ,,Kolorowe dni" 15 maja 2019r. zorganizowaliśmy „Zielony Dzień”. Wszystkie dzieci w tym dniu przyszły ubrane na zielono oraz przyniosły zielone zabawki. Po krótkiej rozmowie na temat: „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” przystąpiliśmy do robienia ,,zielonych" kanapek. Były przepyszne ! Tego dnia czekało na nas jeszcze wiele przeżyć i atrakcji: - poszukiwaliśmy koloru zielonego, - braliśmy udział w zabawach muzycznych, ruchowych, - podjęliśmy próbę odpowiedzi na pytanie: z czym kojarzy się kolor zielony? (kolor przyjazny środowisku), - tworzyliśmy zielone obrazki z dostępnych materiałów plastycznych. „Zielony Dzień” był drugim z cyklu „Kolorowe dni w przedszkolu”, w październiku był ,,Pomarańczowy dzień".


Spotkanie z pisarką Izabellą Klebańską

Dnia 9 maja 2019 r. udaliśmy się do Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie odbyło się spotkanie z pisarką Izabellą Klebańską. Były to muzyczne zajęcia, gdzie głównym tematem było życie i twórczość Stanisława Moniuszki, przeplatane dziecięcą poezją i informacjami o instrumentach. Izabella Klebańska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, a także autorką scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży takich jak Tut turu, Miganki i Piosenkarnia, emitowanych przez Program 1 TVP. Pisze również scenariusze teledysków muzycznych. W 2001 otrzymała statuetkę Yacha za najlepszy scenariusz roku do piosenki pt. Rowerek w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu Piersi. Popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle wesoły i przystępny sposób. Było to bardzo ciekawe spotkanie, pamiątką którego są zakupione książki z ciekawymi dedykacjami pisarki- dziękujemy.


Wielkanoc

Do naszej zerówki przyszedł wielkanocny zajączek i przyniósł Nam upominki. W sali zostawił list z informacją gdzie mamy ich szukać. Udaliśmy się więc na łąkę koło szkoły i tam każde Słoneczko oraz Panie znaleźliśmy gniazdko z siana z niespodzianką. Bardzo dziękujemy!


Wycieczka do Słupska

Dnia 29 III 2019 r. byliśmy na wycieczce w Słupsku. Obejrzeliśmy w Teatrze ,,Tęcza" spektakl pt. ,,Masza i Niedźwiedź". Wraz z rówieśnikami z grupy ,,Sówki" spacerowaliśmy po Słupsku i widzieliśmy Zamek Książąt Pomorskich oraz Basztę Czarownic. Oto kilka zdjęć z tej udanej wycieczki.


21 marca 2019 r. powitaliśmy wiosnę !

21 marca 2019 r. powitaliśmy wiosnę ! Na zajęciach wykonaliśmy piękne wiosenne kwiaty, wiosenną łąkę, malowaliśmy także panią Wiosnę (zapraszamy do obejrzenia naszych prac w galerii). Następnie udaliśmy się z kolorowymi gaikami na wiosenny spacer i szukaliśmy oznak wiosny.


Przyłączyliśmy się do akcji ,,Dzień Kolorowej Skarpetki" !

Zakładając kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. W Światowym Dniu Chorych na Zespół Downa chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka! Akcja pod patronatem Światowej Organizacji ludzi chorych na Zespół Downa.


Zabawa ze ScottieGo!

W dniu 21 marca br. z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji "Słoneczka" miały okazję na pierwsze spotkanie z programowaniem i kodowaniem przy pomocy gry ScottieGo!
Link do fotorelacji


"Cała Polska czyta dzieciom" - Marzec

20 marca 2019 r. gościem w grupie była Mama Madzi p. J. Fedorczyk, która przeczytała dzieciom bajkę terapeutyczną pt. ,,Pszczółka". Bardzo dziękujemy.


Konkurs "Nasza miejscowość zimą"

Nasze Słoneczka wzięły udział w konkursie plastycznym dla klas 0-III organizowanym przez świetlicę szkolną pt. ,,Nasza miejscowość zimą" I miejsce zajęła Julia Duch, II miejsce zajął Dominik Szczepanik. Na zdjęciu prezentują swoje prace. Ponadto dyplomy i nagrody za udział w konkursie i wykonanie pięknych prac otrzymali: Magdalena Fedorczyk, Lenka Panek, Lenka Sobczak, Kinga Szmalc, Dawid Moga.


"Klockowe L-maszyny"

W dniu 05.03.2019 uczestniczyliśmy w Domu Kultury w Przechlewie w warsztatach technicznych dla dzieci "Klockowe L-maszyny". Klockowe L-maszyny to warsztaty pozwalające odkrywanie, wyrażanie i dzielenie się pomysłami. Dzieci poprzez zabawę uczą się realizując tematy związane z techniką, przyrodą, matematyką i kompetencjami językowymi. Podczas spotkania trwającego każdy z uczestników konstruował wybrany przez organizatora model techniczny w oparciu o dostarczone instrukcje. Scenariusze zajęć są oparte na ciekawych i zabawnych przykładach z życia codziennego, co sprawia, że o nudzie nie ma mowy.


Bal karnawałowy

Nasze Słoneczka dnia 7 II 2019r. wraz z klasami I-III bawiły się na Karnawałowym Balu Przebierańców. Zabawa była udana. Link do fotorelacji: Galeria


Dzień Babci i Dziadka

25 stycznia 2019 r. w Naszej grupie mieliśmy wyjątkowych gości. Zimno i mroźno było na dworze, ale w serduszkach przedszkolaków było gorąco, a powodem były Babcie oraz Dziadkowie. Atmosfera była uroczysta i pełna radości. Słoneczka przygotowały występ artystyczny oraz upominki, a Rodzice zadbali o słodki poczęstunek. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Dziękujemy.


"Cała Polska czyta dzieciom" - Styczeń

23 stycznia 2019 r. gościem w grupie była Mama Alexa p. M. Majer, która przeczytała dzieciom bajkę z morałem pt. ,,O człowieku, który nigdy nie kłamał". Bardzo dziękujemy.


Wyniki konkursu plastycznego

Wyniki konkursu plastycznego "Wymarzona choinka"
I m. Hanna Wojtas
II m. Lena Panek
III m. Lena Sobczak
wyróżnienie: Kornelia Maciejewska oraz Victor Różek.

Wyniki konkursu na "Najbardziej pomysłową ozdobę choinkową"
I m. Hubert Michalak, Kacper Jażdżewski,
II m. Nadia Czok, Magdalena Fedorczyk,
III m. Kinga Szmalc, Dominik Szczepanik,
wyróżnienie: Dawid Mogga
Gratulujemy !


Foto-galeria ze spotkania świątecznego



Mikołajkowe Zawody Sportowe

Dnia 5 grudnia odbyły się Mikołajkowe Zawody Sportowe. Naszymi gośćmi była grupa zerówkowa "Sówki" z Państwowego Przedszkola im. Kubusia Puchatka. Były wyścigi i zabawy sportowe. Odwiedził Nas także Mikołaj, który wręczył wszystkim dzieciom nagrody. Miło spędziliśmy czas.


Wycieczka

Nasza grupa (wraz z Rodzicami) w dniu 28 listopada br. uczestniczyła w warsztatach wypieku chleba sworzyńskiego w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Organizowane są tam warsztaty tradycyjnego wypieku chleba w specjalnie do tego wybudowanym piecu chlebowym pod wiatą przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. Pracownicy miejscowego domu kultury uczynili z tej czynności, prawdziwy rytuał. Oprócz starannego odmierzania i przesiewania mąki, zaczyniania drożdży i zagniatania ciasta, zapoznaliśmy się z całą historią tego najpospolitszego u nas pokarmu. Wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji o poszanowaniu dla chleba, i przypomnieliśmy sobie, czym chleb być powinien dla każdego człowieka. Całe warsztaty przeprowadzone są niezwykle sprawnie i interesująco. W oczekiwaniu na wyrośnięcie, a potem upieczenie bochenków, zwiedziliśmy Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, spacerowaliśmy po Kozim Mostku oraz nad rzeką Brdą. Tata Madzi p. J.Fedorczyk opowiedział Nam ciekawostki o życiu pszczół oraz ulach, które stały w ogrodzie niedaleko pieca chlebowego. Po kilkugodzinnych warsztatach, każdy otrzymał Certyfikat Małego Piekarza i wykonany przez siebie chleb. Było wspaniale, chleb był pyszny !


Dzień Pluszowego Misia

26 XI 2018 r. z okazji Dnia Pluszowego Misia uczestniczyliśmy w Urodzinach Misia zorganizowanych w GOK w Przechlewie. Były wesołe zabawy muzyczno -ruchowe, konkursy, niespodzianki i nagrody. Towarzyszył wszystkim Miś, który bawił się ze wszystkimi dziećmi, oraz Nasze przytulanki-misie. Po powrocie do Przedszkola wykonaliśmy różne prace plastyczno- techniczne, które prezentujemy na stronie w dziale galerii.


Cała Polska czyta dzieciom" - Listopad

20 listopada 2018 r. gościem w grupie była Mama Julki p. A. Duch, która przeczytała dzieciom bajkę z morałem pt. ,,O smoku który był inny". Bardzo dziękujemy.


Dzień Postaci z Bajek


„Cała Polska czyta dzieciom” - Październik

Przez cały rok szkolny - raz w miesiącu - Rodzice Naszych Słoneczek będą brali udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytane będą bajki, baśnie i opowiadania terapeutyczne. 18 października gościem w grupie była Mama Franka p. K. Maciągowska, która przeczytała dzieciom bajkę terapeutyczną ,,Gdzie jest Tysio?”. Bardzo dziękujemy.

Link do bajki "Gdzie jest Tysio?"


Dbamy o nasze zdrowie

11 października odbył się w naszej grupie ,,Dzień pomarańczowy - witaminki i warzywa”. Tego dnia na zajęciach wykonaliśmy soki z jabłek, marchwi, buraków, oraz sałatkę jarzynową. Wszystko było pyszne !


"Słoneczka" odwiedziły Gdynię

Dnia 2 X 2018r. Nasza grupa zerówkowa ,,Słoneczka" wraz z grupą zerówkową z Państwowego Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Przechlewie udała się na wycieczkę do Akwarium Gdyńskiego – ogrodu zoologicznego działającego w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Dzieci zobaczyły niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.
Wycieczka i integracja grup bardzo się udała !


"Poszukiwanie Pani Jesieni"

1 października br. byliśmy w Bibliotece Gminnej na warsztatach czytelniczych "Poszukiwanie Pani Jesieni". Z zainteresowaniem Słoneczka wysłuchały recytacji oraz pogadanki p. Małgosi, a następnie wykonały tematyczną jesienną pracę. Dziękujemy za wspaniałe warsztaty.



Dzień Chłopaka w grupie zerówkowej "Słoneczka"

Każdy chłopiec otrzymał od koleżanek z grupy medal i dyplom "super chłopak".


Dzień Głośnego Czytania

W piętek 28 września br. w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania gościliśmy w naszej grupie panią Elżbietę Baran, która czytała dla naszych "Słoneczek".


Nasza sala...


Ramowy rozkład dnia grupy zerówkowej ,,Słoneczka”

7.00-8.50
Schodzenie się dzieci, działalność dowolna w sali, zabawy w kącikach zainteresowań. Rozmowy indywidualne, praca indywidualna i w małych grupach, zabawy integracyjne, ćwiczenia graficzne, zestaw ćwiczeń porannych.
8.50-9.00
Czynności higieniczne przed śniadaniem
9.00-9.20
Śniadanie. Praca nad kulturalnym spożywaniem posiłków, prawidłowe posługiwanie się sztućcami.
9.20-9.30
Czynności higieniczne po śniadaniu, korzystanie z toalety.
9.30-10.00
Zajęcia programowe – realizacja zadań edukacyjnych w różnych sferach aktywności . Wycieczki.
10.00-11.45
Pobyt na świeżym powietrzu, działalność dowolna, zabawy w kącikach zainteresowań, czytanie bajek, spotkanie z żywym teatrem, spotkanie z ciekawymi ludźmi.
Język angielski (wtorek 9:50-10:20,środa 11:10-11:40)
Religia (czwartek 10:55-11:25, piątek 9:50-10:20)
11.45-12.00
Czynności higieniczne przed obiadem.
12.00-12.30
Obiad. Praca nad kulturalnym spożywaniem posiłków, prawidłowe posługiwanie się sztućcami.
12.30-12.45
Czynności higieniczne po obiedzie, mycie zębów.
12.45-13.15
Odpoczynek, wyciszenie dzieci za pomocą wybranych technik relaksacyjnych, słuchanie muzyki, słuchanie bajek, gry i zabawy stolikowe. Ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe i słuchowe.
13.15-13.45
Stwarzanie warunków do zabaw odpowiadającym zainteresowaniom dziecięcym. Zabawy ruchowe z wybranym elementem ruchu. Utrwalanie poznanych treści, indywidualna praca stymulacyjna, praca z dzieckiem zdolnym lub z trudnościami, praca dowolna z niewielkim udziałem nauczyciela, pobyt na świeżym powietrzu, na boisku.
13.45-14.00
Czynności higieniczne i samoobsługowe przed podwieczorkiem.
14.00-14.15
Podwieczorek.
14:15-15:00
Zabawy ruchowe z wybranym elementem ruchu. Zabawy w wybranych kącikach zainteresowań, gry i zabawy stolikowe. Prace porządkowe w sali, rozchodzenie się dzieci, kontakty z rodzicami.

Tak powstawała nasza sala

Po remoncie...

Podczas remontu...


Szkoła otwarta na współpracę

Jesteśmy szkołą otwartą na współpracę z rodzicami.
W razie potrzeby zawsze służymy radą i pomocą. Cenimy sobie konstruktywne uwagi podnoszące jakość naszej pracy.
Zapraszamy do kontaktów
z wychowawcami, nauczycielami, wicedyrektorami oraz
dyrektorem szkoły
.

Każdy uczeń, rodzic, inna uprawniona osoba ma prawo zgłaszać uwagi dotyczące naruszania zasad uczciwego, sprawiedliwego, równego traktowania, a przede wszystkim ma prawo i obowiązek zgłaszać przypadki naruszania lub zagrożenia bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego uczniów oraz osób przebywających na terenie szkoły.

nasz patron

Janusz Korczak
ur. 22 lipca 1878
zm. sierpień 1942

Ciekawe Linki
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Przechlewie
ul. Szkolna 4e, 77-320 Przechlewo, tel.: 59 83 34 325, e-mail: przechlewo.szkola@wp.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.